Prawdziwe wyniki wyborów

0
753

Emocje powyborcze już opadły, przedstawiciele społeczeństwa wybrani a plakaty wyborcze wciąż wiszą nieuprzątnięte. Najwyższa więc pora, aby podsumować wybory parlamentarne.

Prawdziwe wyniki wyborów

wybory2015

Połowa Polaków ma wyjebane – to dane oficjalne. Z jednej strony trudno się dziwić, jednak z drugiej – jeśli nie podoba im się demokracja/ordynacja wyborcza, to te wybory były pod tym kątem wyjątkowe. Do sejmu weszła opcja, która w temacie ordynacji ma zamiar namieszać.
W kwestii wyników – szkoda, że KORWiN odbił się od szklanego sufitu. Ich wejście, lepszy wynik Kukiza (kosztem np. nowoczesnejPO) oraz odebranie większości PiSowi, byłoby scenariuszem idealnym.

Monopol władzy

Nigdy nie jest to najkorzystniejsza opcja, gdyż nie istnieje żaden zawór bezpieczeństwa, który byłby w stanie kontrolować poczynania wielkiego zwycięzcy wyborów.
Jest w tej sytuacji jeden plus. Być może naiwny, ale jeśli PiS zechce przejść do historii i pójść w stronę Budapesztu, to taki monopol może nam wyjść na dobre. Pomijając rozliczanie poprzedników – mamy ruch i opcję stania się liderem Europy Środkowej, ponieważ nie będzie blokowania korzystnych dla Polski ustaw. Istnieje również spora szansa na zmianę konstytucji.
Oczywiście może się wydarzyć, że przepychane reformy i prawa będą niekorzystne. Oczywiście istnieje takie ryzyko.
Jak będzie? Czas pokaże.

Obawy Cejrowskiego

Bardzo ciekawą teorię powyborczą zaprezentował Wojciech Cejrowski. W telewizji Republika wspomniał on o tym, że być może powstanie nowoczesnejPO, zlewu i partii Razem, to efekt „eleganckiego” oddania władzy na czas bardzo trudnych reform. Jeśli PiS polegnie w ich realizacji (reforma górnictwa i energetyki Polski, służby zdrowia, systemu emerytalnego itd.), to Platforma i Lewica wrócą jako wybawiciele. Tabula rasa – nikt nie będzie pamiętał o tym dlaczego PO i lewica dostały kopa w tych wyborach.
Jest w tym czarno-widzeniu sens. Byłoby to też realne uzasadnienie samobójczego sojuszu na lewicy, który wyautował pięknego Leszka i spółkę.

Siła mediów

Te wybory pokazują, że posiadanie własnych mediów to jeden z filarów, który może mocno wspierać wynik wyborczy. PiS ma po swojej stronie m.in. Telewizję Republika, Gazetę Polską czy portal niezależna.pl. Moje wątpliwości pojawiają się gdy dane medium jest mocno wspierane z budżetu państwa (tak jak ma to miejsce w przypadku Gazety Wyborczej). Dlatego niepokoi mnie każde ustawianie mediów – zwłaszcza tych publicznych. A o ich reformie też obecnie słyszymy.

Myślę, że zwłaszcza Telewizja Republika przyczyniła się do dobrego wyniku PiSu. Myślę, że to również wynik zmęczenia społeczeństwa „obiektywizmem” mediów sprzyjających Platformie.

O ile media są dodatkowym motorem napędowym, tak nie można uznawać ich za jedyne narzędzie. Gdyby tak było, JKM i KORWiN wygraliby wybory w cuglach ; )
Wskazówka – prawico rób dobre media!

Posiadając własne medium, można się również skompromitować. Najlepszym tego przykładem jest Platformerska hodowla internetowych pitbuli, profil facebookowy – sokzburaka. Nie podoba mi się, że marne wpisy i paszkwile, które są tam publikowane, są sponsorowane przez podatników.

I co teraz?

Wybory zakończone, rząd sformowany, zatem pozostaje tylko patrzeć na ręce, kontrolować, oraz głośno krzyczeć gdy ktoś zamachnie się na Polaków, Polskę i polskie mienie.

jenerał będzie czuwał.

Salut